2018 Diving Team Schedule and Results

2018 Diving Schedule
Division A

Division B

Meet 1

July 5th

July 2rd

WAL 149 @ THO 225

TMR @ PPK Forfeit

SUR 174 @ GLE 192

VYC 169 @ WPK 149

FVW 204 @ ELM 185

BWD 103 @ BAL 212

WES 149 @ ECC 190

Meet 2

July 7th

July 7th

WAL 187 @ ECC 148

GLE 171 @ THO 215

FVW 187 @ SUR 196

ELM 220 @ WES 111

Meet 3

July 12th

July 9th

WAL 157 @ FVW 239

VYC 134 @ TMR 94

GLE 257 @ WES 143

PPK Forfeit @ BAL Win

ECC 137 @ THO 218

BWD 172 @ WPK 188

SUR 169 @ ELM 198

Meet 4

July 19th

July 16th

WES 101 @ WAL 268

TMR 104 @ BWD 193

FVW 227 @ GLE 163

PPK Forfeit @ VYY Win

THO 203 @ SUR 191

WPK 136 @ BAL 181

ELM 187 @ ECC 193

Meet 5

July 26th

July 23th

SUR 180 @ WAL 146

TMR 100 @ WPK 236

GLE 216 @ ELM 192

BWD Win @ PPK Forfeit

ECC 186 @ FVW 216

BAL 202 @ VYC 140

THO 237 @ WES 152

Meet 6

August 2rd

July 30st

ELM 192 @ WAL 210

BAL 156 @ TMR 86

ECC 136 @ GLE 152

WPK Win @ PPK Forfeit

THO 217 @ FVW 189

VYC 156 @ BWD 134

WES 146 @ SUR 248

Section Finals

August 9th: Thorndale
Warmup: 3:00pm, Start:,3:30pm

August 6th: Westpark
Warmup: 3:00pm, Start: 3:30pm

Finals

August 16th: Elm Park
Warmup: 3:30pm, Start: 4:00pm

 

2018 Diving Team Results
Week 1
Week 2
Week 3
Week 4
Week 5
Week 6
Penalties
Off Avg
SubTotal
Finals
Total
Division A
Walters 149 187 157 268 146 210 1117
Fairview 204 187 239 227 216 189 1262
Ecclestone 190 148 137 193 186 136 990
Thorndale 225 215 218 203 237 217 1315
Surrey 174 196 169 191 180 248 50 1108
Glenmore 192 171 257 163 216 152 1151
Westminster 149 111 143 101 152 146 802
Elm Park 185 220 198 187 192 192 1174
Division B
TMR Win 94 104 100 86 96 480
Westpark 149 188 136 236 Win 50 175.25 826.25
Ballantyne 212 Win 181 202 156 187.75 938.75
Briarwood 103 172 193 Win 134 150.5 752.5
Valleycrest 169 134 Win 156 156 149.75 748.75
PPK 0 0 0 0 0 0 0
Notes:

A Section Finals

Name Place Score Pool
PreJunior
Wesley Dixon 1 82.9 THO
Leah Cook 2 82.75 THO
Matthew Weiss 3 65.65 FVW
Kalli Chrstofoulopoulos 4 63.6 GLE
Jesse Rhicard 5 59.7 WAL
James Wishart 6 59.2 THO
Keana Chiu 7 56.05 ECC
Jules Grimard 8 55.05 ECC
Ryan McHugh 9 53.6 WES
Lida Weiss 10 53.05 FVW
Ashlyn 11 51.85 SUR
Tyler Riverin 12 50.7 WAL
Anais Ferret-Guessous 13 49.75 ELM
Anne Vaillancourt 14 47.2 FVW
Jackson Conroy 15 47.1 WAL
Adam Nemdaya 16 46.95 WES
Kenzie Boloten 17 45.9 GLE
Brooke P-O 18 43.1 WES
Mia Beaulieu 19 42.5 ECC
Blake McDonald 20 39.95 SUR
Ismael Hmiddouch 21 32.8 ELM
Lauren Skira 22 29.25 GLE
Matthew Nykanorov 23 17.1 ELM
Junior
Ryan Miller 1 91.95 THO
Sam Weiss 2 91.5 FVW
Anaelle Savard 3 86.25 ELM
Elizabeth Mallais 4 83.5 THO
Kayden McDonald 5 83.1 SUR
Emma Basserman 6 82.15 WAL
Maude Vaillancourt 7 81.75 FVW
Zakai Burke 8 80.25 GLE
Maddie Fassina 9 78.45 GLE
Emma P-O 10 78.4 WES
George Deep 11 76.95 ECC
Cedrick 12 75.85 SUR
Julia Randolph 13 75.55 FVW
Jonathon Xinos 14 67.65 ECC
Audra Xinos 15 67 ECC
Maya Holt 16 66.95 SUR
Liam Bunn 17 65.25 WAL
Keith Hansen 18 65.15 GLE
Dawson Legere 19 64.75 THO
Dakota P-O 20 60.2 WES
Zak Bendaya 21 59.65 WES
Ella Maloney 22 57.85 ELM
Daerek Bunn 23 54.15 WAL
Alicia Fernet-Guessous 24 50.1 ELM
Intermediate
Liana Rivera 1 158.85 THO
Christophe Jacques 2 127.6 WAL
Maggie Robertson 3 124.35 GLE
Jacob Basmadjian 4 124.15 ECC
Elianna Francoloncia 5 116.15 GLE
Julia Cerisano 6 113.2 FVW
Frankie Sevo 7 111.25 ECC
Rachel Daoust 8 108.5 THO
Grace Bagshaw 9 105.65 THO
Kira McGown 10 102.8 ELM
Emma Cambell 11 100.9 ECC
Emma Cerisano 12 95.15 FVW
Owen Murch 13 94.15 SUR
Bianka Gaul 14 94.05 SUR
Eva Ferris 15 92.77 SUR
Devin Nathan 16 92.6 FVW
Sheena Kirichu 17 91.65 GLE
Skyler P-O 18 78.65 WES
Alex Goriani 19 76.15 WES
Ian Deslaauriers 20 60 ELM
Senior
Mitchell Grant 1 174.4 ELM
Grace Balenzuela 2 160.7 FVW
Allison Randolph 3 158.15 FVW
Susan Miller 4 156.4 THO
Connor Graham 5 155.75 FVW
Ryan Olive 6 143 ECC
Dino Nardella 7 141.95 SUR
Evan Zack 8 140.3 SUR
Emily Arsenault 9 136.65 ELM
Justin Lee 10 136.45 THO
Trista Mallais 11 133.8 THO
Charlee Legallais 12 131.25 GLE
Helene Richard 13 130.8 SUR
Kevin Tsumura-Dare 14 129.3 ELM

 

B Section Finals

Name Place Score Pool
PreJunior
Chase DeLuca 1 70.1 BAL
Ella Mclean 2 69.65 VYC
Briana Tatar 3 60.15 WPK
Kira Ransom 4 51.55 WPK
Keanu 5 50.55 VYC
Alexis Quan 6 47 WPK
Rebecca 7 38.55 TMR
Lexie 8 36.75 BWD
Liam 9 28 BWD
Alexis Quan 10 27.25 BWD
Junior
Blessing 1 102.95 BWD
Danica Banham 2 100.55 BAL
Sara Paun 3 84.5 VYC
Misha Bibik 4 81.15 VYC
Alexander Tatar 5 75.1 WPK
Vanessa Chemtob 6 64.6 WPK
Alec Mitroi-Banu 7 64.1 BAL
Emma Paun 8 61.25 VYC
Balazs Bodoni 9 59.2 BAL
Laurie Douvet 10 47 TMR
Livia Chemtob 11 29.9 WPK
Intermediate
Julia Daout 1 156 VYC
Florence Livingston 2 152.75 BAL
Shelly Gutzait 3 130.15 WPK
Grey Guilfoyle 4 108.75 VYC
William Boyer-Byrne 5 94 BAL
Jack Bowman 6 75.9 VYC
Joey Bulut 7 72.9 WPK
Abdo 8 61.45 BWD
Zack Chemtob 9 44.6 WPK
Senior
Maya Bulut 1 144.8 WPK
Johnathan Tainsh 2 133.8 WPK
Philippe Quinn 3 124.3 VYC
Thomas Forbes 4 114.4 BAL
Gary Thompson 5 71.1 BAL

 

Community Aquatic Competition since 1964